وبلاگ

پیشگفتار:

سنگ عقیق یا آگات یک نوع کانی بلوری و درخشان از جنس سلیس است. این سنگ از خانواده کوارتز بوده و عمدتا در رنگ‌های سرخ، زرد و سفید دیده می‌شود.

اگر این کانی با ذرات میکا آمیخته شده باشد، به آن سنگ دلربا اطلاق می‌گردد. خواص سنگ عقیق بر هیچ کس پوشیده نیست؛ به‌طوری‌که در دین اسلام از این سنگ به عنوان یکی از احجار کریمه نام برده و بر خواص و فواید بی‌نظیر آن تاکید شده است.

شکل 1، انگشتر با نگین عقیق سرخ

تاریخچه استفاده از خواص سنگ عقیق:

سنگ عقیق 4 سال قبل از میلاد مسیح توسط فردی به نام تئوفراستوس‌ از بستر رودخانه آگات (Achates) واقع در شبه جزیره سیسیل ایتالیا کشف شده است.

این سنگ گراقیمت توانسته از دیر باز توجه اقشار مختلف جامعه را به سوی خود جلب نماید. این کانی ارزشمند در عصرهای مختلف تاریخ مورد توجه مردم بوده و همواره از خواص سنگ عقیق برای رفع عارضه‌های روحی و جسمی خود بهره برده‌اند.

ابزار و زیورآلاتی که در طی تحقیقات باستان‌شناسی کشف شده، نشان دهنده ارزش و منزلت این سنگ در میان مردمان گذشته بوده است. بسیاری از این یافته‌ها در موزه لوور فرانسه نگه‌داری شده و نشان دهنده ارزش فراوان این یافته‌های سنگی است.

ظروف ساخته شده از سنگ عقیق در دوره امپراتوری بیزانس حاکی از اهمیت و محبوبیت این سنگ در میان مردم آن دوران است؛ همچنین مردم مصر باستان آویختن طوق‌های ساخته شده از سنگ عقیق، از آن برای درمان انواع گردن دردهای خود استفاده می نمودند.

مردمان چین، هندوستان، بین‌النهرین و تمدن بابل همگی از دیرباز از خواص سنگ عقیق اطلاع داشته و از این سنگ برای درمان دردها روحی و جسمی خود استفاده می‌نمودند و باور داشتند خواص سنگ عقیق برای درمان بیماری‌های مختلف تاثیرات فوق‌العاده‌ای دارد:

  • سنگ عقیق درمان کننده و التیام دهنده سردرد، میگرن، صرع و گرفتگی عضلات است.
  • این سنگ ارزشمند دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی را تقویت نموده و فعالیت آن‌ها را تسهیل می‌نماید.
  • دوره پریودی بانوان را تنظیم کرده و جراحات حاصله بر جسم و روح حاصل از آن را تسلی می‌بخشد.
  • گردش خون را تنظیم می‌کند
  • تولید و فعالیت‌های هورمون‌های مختلف را در بدن تنظیم نموده و درنتیجه به بهبود متابولیسم بدن انسان کمک شایانی می‌کند.
  • این سنگ موجب تعادل فکری و روحی و جسمی افراد می‌شود.
  • به باور پیشینیان خواص سنگ عقیق افسردگی و جادو و طلسم را از بین می‌برد.

شکل 2، اثرات خواص سنگ عقیق در بهبود بیماری‌های مختلف قابل توجه است.

احادیث و روایات بزرگان اسلام در مورد خواص سنگ عقیق:

سنگ عقیق در رنگ‌ها و شکل‌های متفاوتی هستند و در نقاط مختلف دنیا به چشم می‌خورند؛ اما برترین نوع آن، سنگ عقیق سرخ یمانی است که از کوهی در نزدیکی شهر صنعان استخراج می‌شود.

عقیق یمانی رفع کننده بلا و حوادث ناگوار است؛ اما اهمیت و خواص سنگ عقیق یمانی که بیشتر در روایات و احادیث اسلامی یافت می‌شود، دلیلی بر بی‌خاصیت بودن سنگ‌های عقیق دیگر نیست؛ چراکه معصومین و امامان مطهر شیعه از انواع سنگ‌های عقیق برای نگین انگشتر خود استفاده می‌کردند و به‌کرات در دستان مبارک ایشان انگشتری با نگین سنگ عقیق رومی به چشم می‌خورد.

سلمان فارسی نقل می‌کند که روزی پیامبر اکرم (ص) به امیر مؤمنان (ع) فرمود: «یا علی، انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی!» حضرت عرضه داشت: «یا رسول‌الله، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟»

رسول‌الله فرمود: «آن‌ها جبرئیل و میکائیل‌اند.» باز علی بن ابی‌طالب (ع) پرسیدند: «چه انگشتری در دست کنم؟»

پیامبر (ص) فرمود: «عقیق قرمز، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و به پیامبری من و به ولایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت.»

از ابن آشوب نقل شده، روزی امیر مؤمنان علی (ع) از کنار جسد کشته‌ای می‌گذشتند که انگشتری با نگین عقیق در دست داشت. حضرت فرمود: «انگشترش را برای من بیاورید!». همراهان حضرت، انگشتر آن مرد را از دستش درآوردند و به حضرت رساندن. امیر مؤمنان نگاهی به آن انگشتر نمود و فرمود: برای چه از صاحبت که تو را در دست داشت محافظت نکردی و مانع کشته شدنش نشدی؟ پس انگشتر به صدا درآمد و گفت: یا علی من عقیق يمانی نیستم.

در کتب تاریخی نقل شده، حضرت امیرالمؤمنین (ع) چهار انگشتر در دست می‌کردند، انگشتر یاقوت برای شرافت و زیبایی آن، فیروزه برای پیروزی، حدید صینی برای قوت و نیرومندی و انگشتر عقیق یمنی برای محافظت و دفع دشمنان و بلاها که از خواص بارز انگشتر عقیق یمنی محسوب می‌شوند.

نزول آیه ولایت «إنّما ولیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلاۀ و یؤتون الزّکاۀ و هم راکعون» در پی صدقه دادن انگشتر عقیق در حال رکوع توسط امیرالمومنان علی (ع) در مسجد مدینه به مرد فقیر یکی دیگر از ارزش این سنگ در نزد بزرگان اسلام را بیان می‌نماید.

شکل 3، انگشتر با نگین عقیق رفع کننده بلا است.

خواص و ویژگی‌های بی‌نظیر سنگ عقیق:

یکی از خواص سنگ عقیق، خاصیت ضدافسردگی و فقرزدایی این سنگ است:

رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: «تا زمانی که فرد انگشتر عقیق در دست داشته باشد غم در وجود او راه نمی‌یابد.»

همچنین امام صادق (ع) می‌فرمایند: «عجیب است از دستی انگشتر عقیق باشد و این دست از درهم و دینار خالی شده باشد.»

سنگ عقیق آجر و ثواب اعمال را دوچندان می‌نماید:

امام علی (ع) می‌فرمایند: دو رکعت نماز با انگشتر عقیق، برابر با هزار رکعت نمازی است که توسط فرد بدون انگشتر خوانده می‌شود.

سنگ عقیق موجب وسعت رزق و روزی می‌شود:

حضرت باقر (ع) می‌فرمایند: که هر کس یکی از انواع سنگ عقیق را در دست کند و شیعه‌ی اهل‌بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمی‌بیند و بی‌نیاز از مردم خواهد شد.

دوری از عذاب به‌شرط پذیرش ولایت علی (ع)

امام کاظم (ع) فرموده‌اند که خداوند به بزرگی خود قسم یادکرده است که هرگز دستی را که انگشتر عقیق پوشیده، عذاب نمی‌کند، به این شرط که ولایت علی (ع) را داشته باشد.

نقل‌ها و احادیث بسیاری بر اهمیت استفاده از انگشتر عقیق در کتب و منابع تاریخی به چشم می‌خورد. امروزه بسیاری از خواص سنگ عقیق در پی تحقیقات و پژوهش‌های عملی به اثبات رسیده است بر همین اساس در سبک فنگ شویی از این سنگ استفاده می‌شود.

امروزه برای بهره‌مندی از خواص سنگ عقیق، از این سنگ در ساخت بسیاری از سازه‌های درمانی و مسکونی استفاده می‌نمایند. از مواردی که می‌توان از کاربرد سنگ عقیق نام برد می‌توان به استفاده از آن در ساخت استخرهای درمانی، پوک مچ‌ها، تابلوها و… اشاره کرد.

خواص سنگ عقیق موجب شده تا از گذشته‌های دور تا به امروز مورد توجه اقشار مختلف مردم قرار گیرد. مسلمانان به دلیل تاکید بزرگان اسلام بر خواص سنگ عقیق تمایل بیشتری به استفاده از این سنگ ارزشمند را دارند و از آن به‌عنوان سنگ‌های چهارگانه ارزشمند و کریمه نام می‌برند. سنگ‌های عقیق استخراج شده از معادن استان خراسان شمالی و جنوبی و سیستان و بلوچستان دارای کیفیت بسیار بالایی است که می‌تواند رقیب جدی برای سنگ عقیق یمن محسوب گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو − 2 =

هفت روز ضمانت تعویض

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته

امکان تحویل اکسپرس

ضمانت اصل بودن کالا

بستن
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...

سبد خرید فروشگاه

بستن

ورود به سایت

بستن

یا

اسکرول برو به بالا